Dziś rano w Brukseli zakończyły się negocjacje w trialogu (tzn. trójstronne negocjacje między przedstawicielami PE, Rady UE i KE) w sprawie regulacji metanowych. Wypracowane zapisy są korzystne dla polskiego górnictwa, które w ten sposób uzyskało możliwość stopniowego ograniczania wydobycia, bez konieczności natychmiatowego zamykania koplań. Poprawki złożone przez Jerzego Buzka i Adama Jarubasa zostały przyjęte.
– Dobry poranek dla klimatu, ale i sprawiedliwej transformacji np. Śląska: mamy kompromis między PE i Radą ws. regulacji metanowej! Udało się obronić korzystne zapisy z PE -m. in. możliwość przeznaczania przez Polskę opłat za emisję metanu na inwestycje w jej ograniczanie. Róbmy to! – skomentował były premier.
Wspomniany kompromis zakłada dopuszczalne poziomy emisji metanu w wysokości 5 ton na 1000 ton wydobywanego węgla od 2027 i 3 ton metanu na 1000 ton wydobywanego węgla od roku 2031. Emisje te mają być liczone na poziomie operatora kopalni, co pozwoli spółkom posiadającym więcej kopalni uśrednić emisje. W tych założeniach rozwiązanie przyjęte w PE były podobne do stanowiska przygotowanego przez Radę. Zakładało ono jednak też dodatkowy element w postaci zamiany kar za emisję metanu na opłaty za nadmiarowe emisje, które kopalnie mają przeznaczyć na inwestycje w wychwytywanie metanu. Mechanizm ten będzie motywował kopalnie do inwestycji w technologie ograniczające emisje.
Więcej na ten temat:
https://buzek.pl/index.php/aktualnosci/283-jerzy-buzek-o-rozporzadzeniu-metanowym-dla-nettg-pl