- Polska może liczyć na olbrzymie pieniądze, wdrażając unijny program transformacji energetycznej - ma szansę otrzymać nawet ¼ środków kluczowego elementu Zielonego Ładu, jakim jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. To, na ile z tego skorzysta, zależeć będzie w dużej mierze od tego czy przystąpimy do realizacji unijnego celu neutralności klimatycznej. Dotąd rządzący uzależniali to od odpowiedniego wsparcia finansowego. Dziś budżet Funduszu zwiększono ponad pięciokrotnie, do 40 mld euro, i jest to wielki sprawdzian dla wiarygodności Polski. Wierzę, że to się uda i nasze regiony, ich mieszkańcy, MŚP, przemysł, sektor energetyczny będą mogły z tych pieniędzy w pełni skorzystać” - podkreślił Jerzy Buzek.

Stanowisko polskiej delegacji europosłów KO zrzeszonych w EPL  w sprawie propozycji KE dla budżetu tutaj 

 

Dziś mija 30 lat od pierwszych wolnych wyborów samorządowych - niewątpliwie fundamentu dzisiejszej Polski. Jak z perspektywy trzech dekad widzimy lokalny samorząd? I jaka droga jeszcze przez nami? Oto kluczowe pytania debaty: 30 lat samorządności terytorialnej – doświadczenie i przyszłość zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. Jerzy Buzek – którego rząd tworzył podwaliny dzisiejszej samorządności w Polsce – brał udział w dyskusji.

Były Premier przypomniał początki lokalnej samorządności: „Był to program NSZZ „Solidarności”. Zrealizowanie idei wolnej, demokratycznej i praworządnej Polski był w zasadzie możliwy jedynie poprzez wprowadzenie samorządności.

Cała debata jest dostępna online tutaj

Pan Premier podzielił się również swymi refleksjami na temat kondycji dzisiejszego samorządu w dzienniku „Rzeczpospolitej” w artykule: „Mocny fundament kraju”. Polecamy lekturę.

 

Polecamy dziś lekturę wywiadu z Jerzym Buzekiem : „Polska stoi w „przeciągu" w dyskusji o neutralności klimatycznejw Biznes Alert. 

Gdy dwa lata temu – przewodnicząc Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE) – zgłaszałem pomysł utworzenia takiego Funduszu, wiele koleżanek i kolegów europosłów miało wątpliwości. Co więcej, na stole leżał wtedy projekt nowego wieloletniego budżetu Unii, w którym nie było ani jednego euro na realizację tego pomysłu, a państwa członkowskie również długo go nie zauważały. Nie poddaliśmy się jednak – pracowaliśmy, przekonywaliśmy, tłumaczyliśmy. Dzisiaj nikt już nie kwestionuje tego, że w drogę do neutralności klimatycznej UE poszczególne kraje i ich regiony wyruszają z kompletnie czasem innych punktów startowych, różniąc się poziomem rozwoju i zasobami."

Serdecznie zapraszamy do lektury artykułu Anny Słojewskiej:Energetyczna sprawiedliwość w UE w „Rzeczpospolitej”. Warto przeczytać o trwających kluczowych negocjacjach w sprawie „miliardów euro dla polskich regionów górniczych” i o zmianach jakie forsuje Jerzy Buzek w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, aby na Śląsk i Zagłębie trafiły jak największe środki.  

Artykuł opowiada m. in. na pytania:

-  Dlaczego warto walczyć o większe środki i o powrót pierwotnego postulatu Jerzego Buzka, aby pieniądze z Funduszu trafiły wyłącznie do regionów górniczych?  

- Dlaczego proponowany przez KE udział własny beneficjentów Funduszu - w dużej mierze samorządów - jest zbyt wysoki?

- Dlaczego gaz powinien być nadal objęty wsparciem finansowym UE?