Dziś w Europejskim Centrum Solidarności Jerzy Buzek wspominał, w jaki sposób powstawał program NZZ „Solidarność” w trakcie I Zjazdu jej Delegatów w Hali Olivi w 1981. Okazją do refleksji była debata (Samorządna) Rzeczpospolita XXI.

– Około 900 delegatów z całego kraju na cztery dni przed zakończeniem zjazdu zgłosiło tysiąc poprawek i każda była dyskutowana i poddana głosowaniu w duchu demokracji – relacjonował europoseł. Były premier podkreślał wolę dialogu i pluralizm panujący wśród zgromadzonych.  

Opracowany program uderza dziś – 40 lat później- swą aktualnością i dojrzałością.

–  Jest to projekt nowoczesnego, zdecentralizowanego państwa, w którym przedsiębiorstwa państwowe nie mogą być pod zarządem jednej partii, a samorządy lokalne powinny mieć osobowość prawną, majątek i własny budżet. To, co napisaliśmy o samorządzie lokalnym nie było jeszcze w żadnym Europejskim ustawodawstwie. Dopiero cztery lata po zjeździe w 1985 roku w Strasburgu uchwalono Europejską Kartę Samorządu Terytorialnego. W niej są zapisane wszystkie reguły, które przypisaliśmy samorządom w naszym programie – podkreślał Jerzy Buzek.

Ja mam takie poczucie, że w na I Zjeździe Solidarności najważniejszym sukcesem było budowanie wspólnoty, jeśli jej nie ma to trudno iść do przodu. Jak powiedział Tocqueville: Despoci mogą wybaczyć nam, że ich nie kochamy, ale nie wybaczą nam, jeśli się kochamy między sobą. Tylko w duchu porozumienia można budować silne demokratyczne państwo - przekonywał były przewodniczący.  

 

 

40 lat temu uczestniczyłem w I Krajowym Zjeździe Delegatów "Solidarności" w Gdańsku. Jutro w Europejskim Centrum Wolności będziemy wspominać idee jakie przyświecały nam w tam okresie. Zastanowimy się, czy z dzisiejszej perspektywy możemy powiedzieć, że nasze nadzieje  na stworzenie demokratycznego i praworządnego państwa z silnym samorządem i wolnymi mediami spełniły się. Postaramy się odpowiedzieć na pytania: jakie znaczenie miało tamto wydarzenie dla budowy wspólnej Europy i jak dziś wygląda samorządna Polska, której ideowe podwaliny tworzyliśmy wtedy.

Serdecznie zapraszam na jutrzejszą debatę za moim udziałem: (Samorządna) Rzeczpospolita XXI

do Europejskiego Centrum Solidarności na godzinę 12.00, lub do obejrzenia relacji online na moim FB.   

Już po raz szósty, na scenie Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) , staną twórcy i liderzy najciekawszych polskich i europejskich start-upów. Zwycięzcy konkursu Start-up Challenge mogą liczyć na obecność w mediach i wejście do świata wielkiego biznesu, setka najlepszych powalczy o wyróżnienie i wsparcie swojego pomysłu, a wybrana osiemnastka zaprezentuje się na scenie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 20-22 września br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Jerzy Buzek jako Przewodniczący Rady EEC serdecznie zaprasza do wzięcia udziału.

Do 30 lipca można nadsyłać najbardziej innowacyjne pomysły, które mają szansę odmienić jutro!

Opis konkursu, regulamin oraz formularz dostępne są na stronie www.eecpoland.eu

Udział w konkursie jest bezpłatny.

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi w czasie gali, która odbędzie się 21 września, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jerzy Buzek uczestniczył w konferencji: „Wspólna przyszłość regionów górniczych położonych w trójstyku granic PL-CZ-DE. Gospodarka, Społeczeństwo, Środowisko”.Uczestnicy z trzech krajów wskazywali wartość współpracy ponadgranicznej w procesie transformacji energetycznej, która wpłynie na życie mieszkańców z przygranicznych terenów górniczych.

Były premier podkreślał, że w celu optymalnego wykorzystania funduszy unijnych na dekarbonizację polski rząd powinien jasno zadeklarować datę zakończenia wydobycia w naszym kraju.

– Platforma współpracy regionów górniczych liczyli 5-10 mln euro. – Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji to 100 mld euro, a sam Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) liczy 17 mld euro. To, że PGE ma program wychodzenia z węgla to bardzo dobry znak. Wcześniej słyszeliśmy głosy, że węgla mamy na 200 lat. Nie warto składać obietnic bez pokrycia. Dzisiaj PGE ma program odchodzenia od węgla. Chcemy więc sięgnąć po FSR. Wymaga on zadeklarowania, że odchodzimy od węgla. Na własną rękę nie mogą tego zrobić spółka, samorząd. To musi być zawarte w Krajowym Planie na Rzecz Energii i Klimatu – powiedział prof. Buzek.

Co bardzo istotne Jerzy Buzek wskazał, że FST będzie miał charakter cykliczny. Środki na transformację terenów górniczych będą zagwarantowane w kolejnych budżetach unijnych. Jest to dobra wiadomość dla regionów, które nie dostaną środków w obecnej puli FST na lata 2021-2027.