W siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się uroczysta gala z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Śląskiego.

Z tej okazji Jerzy Buzek otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Śląskiego. Rząd byłego premiera wdrażał reformę administracji na poziomie regionalnym. Wówczas z 49 województw utworzono 16 silnych regionów, które w zamyśle autorów reformy miały w przyszłości efektywniej zarządzać funduszami unijnymi i kształtować politykę rozwoju regionalnego.

– Wprowadzone reformą samorządową w 1998 r. struktura państwa i zasady zarządzenia publicznego, w warunkach europejskich są wzorem do naśladowania – podkreślał europoseł.

Były premier przypomniał o kontrowersjach związanych z kształtem reformy, które przełożyły się na koszty społeczne i wyborcze. Zaznaczył, że to dzięki powiatom działają duże województwa i silny samorząd regionalny: powierzenie zadań lokalnych gminom i powiatom umożliwiło nakierowanie samorządów województw przede wszystkim na sprawy polityki rozwoju regionalnego.

Nie ma wątpliwości, że regiony skutecznie wykorzystały granty unijne na rozwój infrastruktury, wspieranie przedsiębiorczości i podniesienie jakości życia ich mieszkańców, aczkolwiek pozostają jeszcze wyzwania w obszarze naszego życia społecznego.

– I najważniejsza rzecz, która nas wszystkich niepokoi: poziom zaufania Polek i Polaków do samych siebie nawzajem i poziom zaufania do władzy publicznej w naszej ojczyźnie jest jeden z najniższych w Europie. (…) To jest wielkie zagrożenie dla rozwoju kraju" – przestrzegał europoseł.

– Przyszłość musimy budować na nie tylko na odpowiednich środkach materialnych, które oby płynęły do naszego kraju, ale również na zaufaniu i poczuciu wspólnotowości i odpowiedzialności w różnych wymiarach, a więc na tych doświadczeniach, których historycznym i kulturowym źródłem była "Solidarność": wielka wspólnota nadziei, podmiotowości i wzajemnego zaufania" – kontynuował Jerzy Buzek.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z wydarzenia.